Jiří Kulhánek, česká spisovatelská rarita

01. 08. 2009 | † 01. 01. 2014 | kód autora: EsN

 Ráda bych vám trochu přiblížila českého mistra psaného slova science fiction literatury, krvavých bojů na prahu budoucnosti a dneška a tajuplných postav, kterým jde o přežití - Jiřího Kulhánka. V současné době, kdy je dotisk jeho děl nejspíše v nedohlednu, se šíří jeho díla hlavně v elektronické podobě. To ale nebrání tomu, abychom se o něm dozvěděli pár základních věcí, které máme možnost znát.

J. K.

 

   Jiří Kulhánek (* 31. 12. 1967, Brandýs nad Labem)

Velice nerad poskytuje jakékoli rozhovory. A pokud ano, velice dobře si střeží svůj osobní prostor a většinou odpovídá vyhýbavě. Je to záhadný muž, snad ještě záhadnější než hrdinové v jeho knihách a povídkách. Nemá rád dlouhé hovory o svých knihách (speciálně otázku, kdy dokončí svou Cestu krve), i když na začátku spisovatelské kariéry se nakladateli podařilo zajistit jeho přítomnost na několika autogramiádách a conech. Jedním z jeho literárních vzorů je český spisovatel Jaroslav Velinský. 

Do světa české literatury vstoupi v roce 1994, kdy vydal svou povídku Je 7:00, pro dnešek nejvyšší čas zabít svého prvního policajta. (Tato povídka je pro zainteresované čtenáře velmi znatelnou předlohou ke čtyřdílné práci Divocí a zlí , jejíž svazky postupně vycházely v letech 1999 - 2000.) Nedlouho poté mu vychází sbírka povídek To je přece nesmysl. Za skutečný průlom v jeho tvorbě se považuje jeho první román Vládci strachu, který vyšel v roce 1995. Mezi jeho nejlépe hodnocené knihy patří oba díly Nočního klubu (2002 - 2003) a (snad prozatím) dvoudílná Cesta krve (1996 - 97). Jeho zatím posledním vydaným románem je Stroncium z roku 2006. A ač je toto dílo mezi čtenáři nejrozporuplněji přijato, je komerčně velice úspěšné. Díky snaze jeho nakladatele se podařilo vydat první díl Nočního klubu i v Americe.

Chrakteristickými znaky jeho rukopisu jsou detailní popisy většinou velmi vyspělé techniky, spádné dějové linie, humor černý jako život sám, ich-forma vyprávěného příběhu (skvělé pro sžití se s postavami) a jeho přístup k násilí v knize - bere ho jako naprostou samozřejmost. Hrdinové mají většinou nadlidské schopnosti, hojnou část děje stráví prcháním a boji se svými ještě bizarnějšími nepřáteli. A myslím, že mistrně zkombinovat dohromady tohle všechno umí snad jen on.

Pokud vás zaujal, je jen otázka času, kdy se k nějakému tomu čtení dostanete.

Pokud chcete seznam děl a další informace, zkuste přechytračenou Wiki nebo základní stránku pro fanoušky fantasy a sci-fi .

Některá díla jsem našla na jednom webu, ovšem po zadání adresy se opakovala známá chybička 404. Proto si budete muset najít sami, nebo počkat, až je zveřejním na blogu já. Porušování autorských práv by to být nemělo, mým zdrojem byl také internet, tak proč nedostát hesla -sharing is carring-. (Snad mě kvůli tomu p. Kulhánek nebude soudit.)

---Mayday---

 

 


Zobrazit další články tohoto autora

Další články z rubriky literatura

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.